PREZENTACJA TWÓRCZOŚCI ADAMA MICKIEWICZA
By dobrze przygotować się do obchodów Jubileuszu szkoły postanowiono skoncentrować się na prezentacji dorobku Patrona XLII Liceum Ogólnokształcącego. Już od września realizowany był plan, który konsekwentnie przybliżał uczniom dzieła Adama Mickiewicza.
Podróż po twórczości rozpoczęła ogólnopolska akcja objęta honorowym patronatem Prezydenta RP - ”Narodowe Czytanie”. W roku 2022 do tej inicjatywy zostały wybrane „Ballady I Romanse” Adama Mickiewicza, a to ze względu na 200 rocznicę ich publikacji
i przypadający aktualnie Rok Romantyzmu Polskiego. W pierwszą sobotę września, jak to już jest w zwyczaju, na Plantach rozbrzmiały m.in. pierwsze wersy „Świtezianki”. Młodzież, nie tylko wspaniale czytała, ale też przygotowała fantastyczne aranżacje wybranych utworów. Zaciekawieni przechodnie zatrzymywali się, by podziwiać kunszt i zapał uczniów. Można było też przybić, na przyniesionym egzemplarzu, pamiątkową okolicznościową pieczęć.
Kolejnym przystankiem poznawczym było spotkanie z utworem “Dziady” w Teatrze Współczesnym. Był to spektakl dedykowany specjalnie dla uczniów XLII LO. Odbiorcom podobały się powracające z zaświatów ludzkie duchy i ciekawe rozwiązania sceniczne. Wędrujące pomiędzy widzami postaci dramatu zapraszały do włączenia się w pogańskie obrzędy. Fenomen wieszcza rozpalił młode serca, które podczas seansu miały możliwość nawiązać relacje z duszami przodków.
Nieco innym postojem w tej podróży po dziełach wieszcza było jedno z wyzwań, które miało przygotować sztaby kandydatów na przewodniczących Samorządu Uczniowskiego. Mianowicie ich zadaniem było opisanie członków swoich sztabów tekstami z dzieł Adama Mickiewicza. Po wyznaczonym czasie, przeznaczonym na wykonanie, skonstruowane opisy (wraz z oznaczeniem miejsca, gdzie można je znaleźć) były dostępne w mediach społecznościowych szkoły. Ich forma i język wzbudzały spore zainteresowanie i dużo radości. Wykorzystano m.in. “Pana Tadeusza”, “Dziady”, “Sonety krymskie”. Chęć rywalizacji wyzwoliła u młodych kreatywność
i zachłanność wiedzy. To było niesamowite, jak książki były wręcz wyrywane sobie nawzajem.
Okazja, do poznania bohaterów Mickiewiczowskich, była też ostatnio. W zamian za comiesięczny kolorowy dzień odbyła się akcja pod hasłem “Wśród Mickiewiczowskich Bohaterów”. I tak 13 stycznia, w piątek, wśród maszerujących korytarzami szkoły można było odnaleźć Świtezianki, Zosie, Telimenę, Księdza Robaka, Tadeusza, Baranka, Gerwazego i Podkomorzego. Przebrani uczniowie uczestniczyli w sesji zdjęciowej, która odbyła się na szkolnym podwórzu.
Zgodnie z przewidywaniami ostatnim przystankiem jest Gala Jubileuszowa. To właśnie na niej poznamy interpretację i korespondencję dzi eł patrona XLII LO. Sztukę nad którą pracował p. Marcin Sondej (nauczyciel polonista XLII LO). Uczniowie wcielą się w bohaterów, którzy swoją grą ukażą historyczne przesłanie. Szerzej o tym wydarzeniu napisane zostanie po Gali.
Dzięki tym różnorakim inicjatywom młodzież poznała twórczość Adama Mickiewicza i tym samym przygotowała się do pełnego
i uroczystego świętowania.
mgr Karolina Stasińska

