top of page

PREZENTACJA TWÓRCZOÅšCI ADAMA MICKIEWICZA

By dobrze przygotować siÄ™ do obchodów Jubileuszu szkoÅ‚y postanowiono skoncentrować siÄ™ na prezentacji dorobku Patrona XLII Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego. Już od wrzeÅ›nia realizowany byÅ‚ plan, który konsekwentnie przybliżaÅ‚ uczniom dzieÅ‚a Adama Mickiewicza.

Podróż po twórczoÅ›ci rozpoczęła ogólnopolska akcja objÄ™ta honorowym patronatem Prezydenta RP - ”Narodowe Czytanie”. W roku 2022 do tej inicjatywy zostaÅ‚y wybrane „Ballady I Romanse” Adama Mickiewicza, a to ze wzglÄ™du na 200 rocznicÄ™ ich publikacji

i przypadajÄ…cy aktualnie Rok Romantyzmu Polskiego. W pierwszÄ… sobotÄ™ wrzeÅ›nia, jak to już jest w zwyczaju, na Plantach rozbrzmiaÅ‚y m.in. pierwsze wersy „Åšwitezianki”.  MÅ‚odzież, nie tylko wspaniale czytaÅ‚a, ale też przygotowaÅ‚a fantastyczne aranżacje wybranych utworów. Zaciekawieni przechodnie zatrzymywali siÄ™, by podziwiać kunszt i zapaÅ‚ uczniów. Można byÅ‚o też przybić, na przyniesionym egzemplarzu, pamiÄ…tkowÄ… okolicznoÅ›ciowÄ… pieczęć.

Kolejnym przystankiem poznawczym byÅ‚o spotkanie z utworem “Dziady” w Teatrze WspóÅ‚czesnym. ByÅ‚ to spektakl dedykowany specjalnie dla uczniów XLII LO. Odbiorcom podobaÅ‚y siÄ™ powracajÄ…ce z zaÅ›wiatów ludzkie duchy i ciekawe rozwiÄ…zania sceniczne. WÄ™drujÄ…ce pomiÄ™dzy widzami postaci dramatu zapraszaÅ‚y do wÅ‚Ä…czenia siÄ™ w pogaÅ„skie obrzÄ™dy. Fenomen wieszcza rozpaliÅ‚ mÅ‚ode serca, które podczas seansu miaÅ‚y możliwość nawiÄ…zać relacje z duszami przodków.

Nieco innym postojem w tej podróży po dzieÅ‚ach wieszcza byÅ‚o jedno z wyzwaÅ„, które miaÅ‚o przygotować sztaby kandydatów na przewodniczÄ…cych SamorzÄ…du Uczniowskiego. Mianowicie ich zadaniem byÅ‚o opisanie czÅ‚onków swoich sztabów tekstami z dzieÅ‚ Adama Mickiewicza. Po wyznaczonym czasie, przeznaczonym na wykonanie, skonstruowane opisy (wraz z oznaczeniem miejsca, gdzie można je znaleźć) byÅ‚y dostÄ™pne w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych szkoÅ‚y. Ich forma i jÄ™zyk wzbudzaÅ‚y spore zainteresowanie i dużo radoÅ›ci. Wykorzystano m.in. “Pana Tadeusza”, “Dziady”, “Sonety krymskie”. Chęć rywalizacji wyzwoliÅ‚a u mÅ‚odych kreatywność

i zachłanność wiedzy. To było niesamowite, jak książki były wręcz wyrywane sobie nawzajem.

Okazja, do poznania bohaterów Mickiewiczowskich, byÅ‚a też ostatnio. W zamian za comiesiÄ™czny kolorowy dzieÅ„ odbyÅ‚a siÄ™ akcja pod hasÅ‚em “WÅ›ród Mickiewiczowskich Bohaterów”. I tak 13 stycznia, w piÄ…tek, wÅ›ród maszerujÄ…cych korytarzami szkoÅ‚y można byÅ‚o odnaleźć Åšwitezianki, Zosie, TelimenÄ™, KsiÄ™dza Robaka, Tadeusza, Baranka, Gerwazego i Podkomorzego. Przebrani uczniowie uczestniczyli w sesji zdjÄ™ciowej, która odbyÅ‚a siÄ™ na szkolnym podwórzu. 

Zgodnie z przewidywaniami ostatnim przystankiem jest Gala Jubileuszowa. To wÅ‚aÅ›nie na niej poznamy interpretacjÄ™ i korespondencjÄ™ dzi eÅ‚ patrona XLII LO. SztukÄ™ nad którÄ… pracowaÅ‚ p. Marcin Sondej (nauczyciel polonista XLII LO). Uczniowie wcielÄ… siÄ™ w bohaterów, którzy swojÄ… grÄ… ukażą historyczne przesÅ‚anie. Szerzej o tym wydarzeniu napisane zostanie po Gali.

DziÄ™ki tym różnorakim inicjatywom mÅ‚odzież poznaÅ‚a twórczość Adama Mickiewicza i tym samym przygotowaÅ‚a siÄ™ do peÅ‚nego

i uroczystego Å›wiÄ™towania. 


 

mgr Karolina Stasińska

305627494_493259652807850_1507440893594107600_n.jpg
324249776_485555403659718_2152265324156067142_n.jpg
bottom of page