WOLONTARIAT
„Każdemu kto tonie, należy podać rękę”
Irena Sendlerowa
We współczesnym świecie człowiek w potrzebie powinien być zawsze na pierwszym miejscu. W takim duchu
w naszej szkole przebiega wychowanie młodzieży. Stąd niesłabnące na przestrzeni lat zaangażowanie całej szkolnej społeczności w pracę wolontariacką. Nauczyciele wraz z uczniami uczestniczyli i nadal uczestniczą
w najróżniejszych formach pomocy potrzebującym. Powstała w tym celu sekcja charytatywna Samorządu Uczniowskiego, która rok rocznie angażuje się zarówno w ogólnopolskie, jak i lokalne akcje wolontariackie. Stąd udział w Szlachetnej Paczce, Górze Grosza, Gwiazdce dla zwierzaka.
Ponadto, w XLII Liceum została powołana Rada Wolontariatu, która synchronizuje działania wszystkich nauczycieli w zaszczytnym celu pomocy potrzebującym.
Od szeregu lat, w styczniowy mroźny dzień, działa w naszej szkole Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie nauczyciele i uczniowie łączą swoje siły i ramię w ramię pracują na rzecz WOŚP.
Cenna okazała się, zapoczątkowana 10 lat temu, współpraca z Akcją Humanitarną Redemptoris Missio, która trwa do dziś. W ramach tej współpracy organizowano akcje Opatrunek na ratunek, Czary mary okulary, Zaczarowany ołówek, Daj Pan Mydło, Kup Pan szczotkę, których celem jest pomoc najbiedniejszym krajom świata.
W porozumieniu z tą Fundacją społeczność XLII LO podjęła się adopcji szkoły w Republice Środkowej Afryki. Funkcję rodziców adopcyjnych pełnimy do dziś.
Ponadto, Szkoła współpracowała z fundacjami, takimi jak Polska Akcja Humanitarna, Sursum Corda, Mam marzenie, Caritas, czy Fundacja Rozwoju Nauki Sonoris. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen przygotowane zostały paczki dla polskich kombatantów mieszkających za Bugiem. W kooperacji z Fundacją Gorące Serca młodzież prowadziła i obsługiwała piknik dla osób niepełnosprawnych.
Podejmowano także inicjatywy lokalne, takie jak np. zbiórki dla Domu Pomocy Społecznej w Pcimiu, zbiórka zakrętek na rzecz chorych dzieci, czy współpraca z Parafią Błogosławionej Anieli Salawy w Krakowie.
Uczestniczono także w dłuższych projektach charytatywnych, takich jak np. projekt Mieć wyobraźnię miłosierdzia, organizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego.
Nauczyciele i młodzież naszej szkoły zawsze aktywnie reagowali na bieżące wydarzenia na świecie i spieszyli
z pomocą tam, gdzie najbardziej była ona potrzebna. Stąd zbiórki odzieży dla dzieci w Afganistanie, zbiórka potrzebnych artykułów dla osady romskiej, a także kwesta na rzecz dzieci syryjskich, czy też ostatnio, liczne zbiórki na rzecz Ukrainy.
Warto nadmienić, że nasi uczniowie dwukrotnie zdobywali tytuł Młodego Lidera Krakowa, a uczennica XLII LO została jedną z „Ośmiu Wspaniałych” w Samorządowym Konkursie Nastolatków.
Charytatywne tradycje Szkoły Podstawowej nr 13 i Gimnazjum 2 z powodzeniem kontynuuje XLII Liceum Ogólnokształcące, wzbogacając je o nowe inicjatywy, takie jak m.in. zbiórki na rzecz Szpitala Dziecięcego
w Prokocimiu, Kredkobranie, Ciacho za ciacho i inne.
mgr Dorota Pławecka
SAMORZĄDNOŚĆ
Samorząd Uczniowski już od lat prężnie działa przy ul. Studenckiej 13. Najpierw w Szkole Podstawowej rozwijał swoje możliwości. Słynna “Trzynastka” zrzeszała w szeregach samorządowych uczniów, którzy chcieli robić coś dla innych. Poprzez działania zbierano dary i organizowano różne akcje pomocowe.
Nowe otwarcie, to Gimnazjum nr 2. Tu Samorząd przybrał nieco inne oblicze. Został on podzielony na sekcje, które w większości (po małych modernizacjach) działają do dziś. Każda z nich ma osobny zakres obowiązków i zadań. Nad wszystkim czuwa Rada Samorządu Uczniowskiego, czyli przewodniczący, zastępca i sekretarz. Już we wrześniu spisuje się plan działań na cały rok szkolny. W październiku odbywają się wybory, które wzbudzają wśród młodzieży wiele emocji. Nad w.w. sekcjami czuwają, poza przewodniczącymi, nauczyciele, którzy służą pomocą przy organizacji różnego typu wydarzeń.
W XLII Liceum Ogólnokształcącym, młodzież odkryła inne możliwości działalności samorządowej. Zaczęła korzystać z szeroko zakrojonych działań pro młodzieżowych prowadzonych przez Urząd Miasta Krakowa, m.in. Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia (Referat ds. Młodzieży). Uczniowie biorą udział w organizowanych konferencjach, sympozjach, akademiach, które umożliwiają aktywne uczestnictwo w życiu społecznym miasta. Kształtują też umiejętności komunikacyjne i samorządowe, co przekłada się na realne umiejętności pisania projektów i pozyskiwania środków. Przedstawiciel szkoły jest aktywny w Młodzieżowej Radzie Krakowa. Dzięki temu bierze udział w rozmaitych aktywnościach związanych z miejskimi inicjatywami skierowanymi do młodzieży. Tak kierowane zainteresowania działalnością samorządową przyniosły społeczności szkolnej wymierne efekty
w postaci kącika wypoczynkowego i herbacianego, wentylatorów w salach, poduszek na kanapy w bibliotece
i innych akcji, które mają miejsce w szkole. Niewątpliwie ich walorem jest integracja uczniów.
Warto też przybliżyć działalność poszczególnych sekcji. Młodzi dziennikarze prowadzą, od czerwca 2022 roku, stronę na FB, a od grudnia niezależną stronę internetową. Zrzesza ona osoby, które mają lekkie pióro i chcą podzielić się swoją twórczością. Celem uczniów jest pisanie o sprawach, które ich “dotykają”, które są blisko nich. Sekcja techniczna i organizacyjna to właściwie jedno, bo zawsze współpracują i działają razem przy organizacji szkolnych wydarzeń. Przynoszenie, przenoszenie, przepinanie, ustalanie to jest ich żywioł. Wyzwaniem dla nich jest gotowość do działania. Zdarza się, że szybko trzeba coś przygotować i wtedy właśnie rusza do działania sekcja organizacyjna, która zazwyczaj orientuje się we wszystkim. Nie należy zapomnieć o sekcji plastycznej, gdzie miejsce swoje znalazły osoby o duszy artystycznej, wysublimowanym smaku i niesłychanej wprost estetyce. To ich zasługą są gazetki ścienne, liczne dekoracje na terenie szkoły i w sali gimnastycznej podczas okolicznościowych wydarzeń. Istotną rolę w Samorządzie Uczniowskim zajmuje sekcja charytatywna, której celem jest koordynacja wszelkiego rodzaju zbiórek i inicjatyw pomocowych. Część z tych wydarzeń realizuje cyklicznie, a inne sporadycznie, w zależności od potrzeb.
Od wielu pokoleń, regularnie kilkadziesiąt osób, zgłasza chęć działania w tej demokratycznej organizacji, bo ma ona dobrą renomę i cieszy się dużym powodzeniem wśród rówieśników. W obecnych czasach Samorząd Uczniowski otwiera się na nowości, dając przy tym ogromne możliwości rozwoju, samorealizacji i integracji. Niech pod słynną “Trzynastką” przez kolejnych 130 lat kwitnie i rozwija się szeroko pojęta samorządność.
mgr Karolina Stasińska