top of page

RYS HISTORYCZNY

Budynek szkoły należy do jednych z  najpiękniejszych XIX-wiecznych budowli w Krakowie. Powstał w latach 1891-1892 według planów architekta Stefana Żołdaniego.  Bryła kamienicy została zbudowana z czerwonej klinkierowej cegły z jasnymi poziomymi wątkami w stylu neogotyckim. Szczyt elewacji zwieńczono koronkowymi krenelażami, zdobionymi  zębami obronnymi. W latach 1936 – 1938 dobudowano nową część szkoły   w   stylu   obowiązującego    wówczas    modernizmu,    gdzie    priorytetem    stały    się   prostota   formy
i funkcjonalność.  Autorem  tej rozbudowy był Tadeusz Tombiński. Do wnętrza gmachu prowadzi oryginalna, dębowa brama  przypominająca wierzeje warownego  zamku. 

Rzeczone wrota przestąpiło już kilka pokoleń żądnych wiedzy młodych mieszkańców Krakowa i okolic. Pierwszą funkcjonującą tu placówką edukacyjną była słynna „trzynastka” - miejska szkoła sześcioklasowa imienia   Adama   Mickiewicza,   która  w  tym   czasie   była   szkołą   żeńską.   W  okresie  okupacji   hitlerowskiej

w kamienicy, po usunięciu z niej przez władze Generalnej Guberni 87 Żydówek (8.12.1939 r.), a potem także pozostałych dziewcząt, uczyły się   tutaj  dzieci  niemieckie.  Dotychczasowymi  uczennicami   szkoły  zajęły  się

ss. Prezentki, które celem zabezpieczenia im możliwości kształcenia podczas srogich zim, opalały pomieszczenia własnymi meblami. Po wojnie do budynku powróciła, wciąż żeńska, jednak już 7- klasowa szkoła podstawowa. W latach 60-tych,  w wyniku następnych reform edukacji, przedłużono naukę o kolejny rok i wprowadzono system koedukacyjny. Szkoła Podstawowa nr 13 swoją ostateczną działalność, jako samodzielna placówka zakończyła w roku 1999. Z nowo powstałym Gimnazjum nr 2  utworzyła  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 22. Ostatni rocznik szkoły podstawowej opuścił mury budynku w roku 2004. Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza funkcjonowało do 31 sierpnia 2017 roku, zaś od 1 września 2017 r. przy ul. Studenckiej 13 oficjalnie rozpoczęło swoją działalność XLII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Nowa szkoła hołdując tradycji przyjęła imię Adama Mickiewicza.

Nazwa ulicy przy której funkcjonuje szkoła, podobnie jak sama placówka edukacyjna, wielokrotnie ulegała zmianom. Szkoła powstała u zbiegu ulicy Loretańskiej i Studenckiej (1850 - 1934), Bolesława Pierackiego (1934 - 1940), Dietmargasse (1940 - 1945), ponownie Bolesława Pierackiego (1945 - 1951), Generała Karola Świerczewskiego (1951 - 1990), a teraz znowu od 1990 r. - Studenckiej. Pomimo tych wielu przekształceń, szkoła zawsze znajdowała się pod „szczęśliwą trzynastką”, w samym sercu Krakowa, nieopodal Rynku, na którym dumnie stał pomnik jej Patrona. To tutaj z pasją oraz determinacją godną jej nauczycieli, realizowane były szeroko pojęte cele edukacji, umożliwiające wprowadzenie w dorosłe życie nowych generacji.

 

dr Beata Sobocińska

rys (1).jpg
Obraz2.png
bottom of page